Συγχαρητήρια Γραμματέα Τομέα Αθλητισμού ΠΑ.ΣΟ.Κ. – Κινήματος Αλλαγής Θανάση Ζαννιά στους Έλληνες αθλητές

on

Τα συγχαρητήρια του εξέφρασε μέσω διαδοχικών αναρτήσεων του στα Social Media στους Έλληνες διακριθέντες αθλητές ο Γραμματέας Τομέα Αθλητισμού ΠΑ.ΣΟ.Κ. – Κινήματος Αλλαγής, Θανάσης Ζαννιάς
Αναλυτικά:
BACK TO BACK ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ Ο ΜΙΛΤΟΣ ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ!
Ο 24χρονος Έλληνας Πρωταθλητής από τα Γρεβενά με 8.52 μ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις μήκος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου που διεξάγεται στο Μόναχο.
Ο “χρυσός” Ολυμπιονίκης του Τόκιο υπερασπίστηκε το χρυσό μετάλλιο που είχε πάρει πριν από τέσσερα χρόνια στο Βερολίνο το 2018, πραγματοποιώντας ρεκόρ αγώνων καθώς και την κορυφαία επίδοση του 2022.
Παράλληλα ο 24χρονος Έλληνας Πρωταθλητής έγινε ο τέταρτος άλτης στην ιστορία του αγωνίσματος που υπερασπίστηκε τον τίτλο του σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.
Θερμάσυγχαρητήριαστον Μίλτο Τεντόγλου και στον προπονητή του ΣΕΓΑΣ Γιώργο Πομάσκι!

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, η οποία τερμάτισε κρατώντας την ελληνική σημαία, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 35 χλμ. βάδην με 2.46.58 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου του Μονάχου, το οποίο αποτελεί το πρώτο μετάλλιο της χώρας μας στη διοργάνωση και συνολικά το τριακοστό στην ιστορία της διοργάνωσης.

Ο Απόστολος Χρήστου σε ένα συγκλονιστικό τελικό στα 50μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης, νίκησε μέσα στην έδρα του τον μεγάλο του αντίπαλο, τον Ιταλό Τόμας Τσεκόν, και με 24.36 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, σημειώνοντας μάλιστα και Πανελλήνιο ρεκόρ. Η Ελλάδα είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στα 50μ ύπτιο και το 2008 με τον Άρη Γρηγοριάδη.

Ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου, με μία εντυπωσιακή εμφάνιση ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κωπηλασίας με 7:21.84, το οποίο αποτελεί το πρώτο μετάλλιο της καριέρας του στη διοργάνωση.
Η Εθνική Ομάδα Καλλιτεχνικής Κολύμβησης αποτελούμενη από τις Ζωή Αγραφιώτη, Μαρία Αλζιγκούζη – Κομηνέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλλένια Γιαλαμά, Ζωή Καράγγελου, Μαρία Καραπαναγιώτου, Δανάη Καριώρη, Ιφιγένεια Κρομμυδάκη, Σοφία Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Αντριάνα Μισίκεβιτς (αναπλ. Λυδία Παπαναστασίου, Ευαγγελία Πλατανιώτη) εκτέλεσε υπέροχα το πρόγραμμά της και βαθμολογήθηκε με 89,4000 β. κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του Κόμπο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης. Αυτό είναι το 3ο μετάλλιο που κατακτά η Ελλάδα στο συγκεκριμένο αγώνισμα, μετά από το ασημένιο του 2021 στη Βουδαπέστη και το χάλκινο του 2004 στη Μαδρίτη.

Ο Στέφανος Ντούσκος, δώδεκα μήνες μετά το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, σε μία από τις πιο συναρπαστικές κούρσες των τελευταίων χρόνων, διεκδίκησε μέχρι το τελευταίο μέτρο το χρυσό μετάλλιο στο μονό σκιφ κατακτώντας τελικά το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κωπηλασίας του Μονάχου, με διαφορά 29 εκατοστών του δευτερολέπτου από τον Ολλανδό, Μέλβιν Τβέλαρ, με 7:15.01.

Η Ζωή Φίτσιου μετά από μια συγκλονιστική κούρσα και ένα μοναδικό τερματισμό κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών με χρόνο 8:09.21. Η Ελληνίδα κωπηλάτρια βρέθηκε ακόμη και στη 4η θέση στα 1000μ. αλλά στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή της και πήρε το ασημένιο μετάλλιο.

Η Ευαγγελία Αναστασιάδου με ένα εκπληκτικό δεύτερο χιλιάρι κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του σκιφ γυναικών με χρόνο 8:08.20, το οποίο αποτελεί το πρώτο της μετάλλιο στην μεγάλη κατηγορία, αφήνοντας εκτός βάθρου την σπουδαία Αυστριακή Μαγκνταλένα Λόμπνιγκ. Η Ελληνίδα κωπηλάτρια ανεβαίνει ξανά στο βάθρο μέσα σε δυο εβδομάδες αφού στις 30 Ιουλίου αναδείχθηκε Παγκόσμια πρωταθλήτρια στη κατηγορία Κ23 στο Βαρέζε.

Θερμά συγχαρητήρια στις Ελληνίδες Αθλήτριες και στους Έλληνες Αθλητές!
Αξίζουν συγχαρητήρια στους προπονητές σας και σε όλους όσοι συνέβαλαν στις επιτυχίες!